E-mail

cestujnakupuj@gmail.com

Používání autosedačky pro děti je nařízeno zákonem, takže zde není diskuse o tom, zda sedačku pořídit či nikoliv. Ovšem vybrat tu správnou nejenom dle velikosti dítka může být v té záplavě informací a různých značek trošku matoucí.

Do kdy je nutné používat autosedačku?

Všeobecně: všechny děti menší 150 cm a do 36 kg. STAČÍ SPLNIT JENOM JEDNU Z TĚCHTO PODMÍNEK. Pokud vaše dítě např. měří 145 cm, ale jeho hmotnost je 40 kg, sedačku použít nemusíte.

Děti, které převyšují stanovenou výšku a hmotnost, mohou jezdit bez sedačky nebo podsedáku. Musejí však být stejně jako ostatní spolujezdci připoutány bezpečnostním pásem. Ten by měl obepínat celé tělo. Nesmí jít přes krk ani přes ramenní kloub. V dolní části by měl obepínat pánev.

Mimochodem, pokud se dítě přepravuje v taxíku, tam nutnost použití autosedačky odpadá, ovšem je nutno dítě nějakým způsobem připoutat.

Upozornění: autosedačky pro miminka (tzv. vajíčka nebo vaničky) musí být upevněny PROTI SMĚRU jízdy. Tyto sedačky můžou být upevněny i na předním sedadle, v tom případě je ovšem nutné vypnout airbag!

Pokud vás zastaví silniční kontrola a v autě budete mít dítě, které nesplňuje váhu ani hmotnost pro jízdu bez autosedačky a přesto ji nebude mít, může vám být na místě vyměřena pokuta až ve výši 2 000 Kč. K tomu dostanete ještě 4 trestné body do karty řidiče. Ve správním řízení se pokuta pohybuje v rozmezí 1 500 – 2 500 Kč.

Dětské autosedačky – kategorie:

  1. TŘÍDA O (od narození do 10 kg) – mají tvar polohovací vaničky a dítě v nich napůl leží a napůl sedí
  2. TŘÍDA 0+ (do 13 kg) – jsou v podstatě totožné s výše uvedenou kategorií, ale jsou malinko větší
  3. TŘÍDA 1 (9 – 18 kg) – mají pětibodové pásy a jsou vhodné pro děti do cca 3 let
  4. TŘÍDA 2 (15 – 25 kg) – nemají vlastní popruhy
  5. TŘÍDA 3 (22 – 36 kg) – nejedná se o velkou autosedačku, ale jenom podsedák (může mít i područky), díě je připoutáno bezpečnostním pásem v autě

Autosedačka musí mít homologační značku a zkušený prodejce by měl předvést, jak ji v autě správně připevnit. Každá sedačka musí být certifikována. Lépe je volit takové, které mají vyztužená záda. Vhodné je také ji vyzkoušet na místě při koupi i s dítětem. 

Doporučené články