E-mail

cestujnakupuj@gmail.com

Každého určitě napadne, že cestování s dětmi je bezesporu náročné – ale na druhou stranu svým dětem můžete dopřát nevšední zážitky. Je jedno zda cestujete v létě či zimě, k moři nebo na hory, s jedním dítětem nebo třema – na cestu je nutno se důkladně připravit.

Cestovat můžete i s miminkem (doporučujeme minimální věk alespoň 3 měsíce), ale pokud možno ne daleko a ne do opravdu exotických krajin. Ale kratší pobyt na hotelu či na chalupě určitě zvládnete. Sebou si vezměte cestovní postýlku, dostatek oblečení, dudlíků či lahviček a potřebných léků.

S  malým miminkem je nejlepší cestovat vlastním autem po vlastní trase a vlastním tempem. Letadlo nedoporučujeme – jednak se let může zpozdit několik hodin, ale také hrozí to, že nebudete mít dostatek soukromí pro kojení apod. Nebo vaše miminko může celou dobu letu brečet a přivádět vaše spolucestující k šílenství. Krom toho, malé miminko si pobyt u moře stejně moc nevychutná, a dobře se může cítít třeba i na Mácháči.

Pakliže jedete svým autem, můžete zastavit kdy vám to vyhovuje, udělat si potřebně dlouhou přestávku a nestresovat se, prostě si jedete svým tempem. Z toho důvodu absolutně nedoporučujeme cestování autobusem – a to ani s většími dětmi.

Z vlastní zkušenosti vím, že děti v autobuse prostě a jednoduše nevydrží, často jim bývá špatně (i když jim dáte Kinedryl), záchody v autobuse jsou často nepoužitelné a rychle ucpané a plánované přestávky jsou jako na potvoru v době, kdy vaše děti konečně tvrdě usnuly a vy nemáte šanci je vzbudit a odvést je na záchod nebo jim dát něco jíst.

Pokud už máte větší děti, které dokážou ocenit pobyt na zasněžených horách, nebo na prosluněné pláži, máte vystaráno – využijte auto, karavan, nebo letadlo.

Každopádně než někam vyrazíte, udělejte si tzv. zkušební jizdu – vyzkoušíte, jak dlouho vaše děti vydrží sedět v autě bez toho, aby se pozvracely nebo porvaly, jak často musíte zastavovat, komu je špatně, kdo má věčně hlad nebo chce čůrat. Nezapomeňte na kvalitní autosedačky, dostatek jídla, pití a taky dek a polštářků pro odpočinek při jízdě.

Auto tedy vychází jako nejlepší prostředek pro cestování s dětmi na kratší a střední vzdálenosti, je třeba ovšem vzít do úvahy i počasí – a tedy to, zda máte v autě kvalitní větrání, či klimatizaci (která je přínosná v letních vedrech, když uvíznete v zácpě). Proto než někam vyrazíte, promyslete si všechny varianty cesty a toho, co se vám během ní může přihodit.

Na delší vzdálenosti samozřejmě musíte využít letadlo – informujte se předem u provozovatele, zda mají speciální sekci pro rodiny s dětmi, jaké jsou tam možnosti zábavy nebo dětské stravy, zda je možné dát do zavazadlového prostoru poskládaný kočárek atd. Při cestování letadlem obvykle nehrozí nevolnost a podobné stavy, je ovšem děti nutno upozornit předem na přetlak, který vzniká při vzletu a přistávání – ale to může vyřešit obyčejná žvýkačka. Let samotný může být pro vaše ratolesti ohromný zážitek, který se možná vyrovná i tomu pobytu u moře.

Jako poslední cestovní prostředek zbývá vlak – který je sice dost pohodlný pro samotné cestování, ovšem s úrovní hygienických zařízení ve vlaku je to dost špatné, pakliže cestujete po naší republice obyčejným osobákem, může to být docela zážitek. Na kratší vzdálenosti do nějakých výletních destinací může být ovšem vlak docela dobrou alternativou hlavně pro ty, co nemají auto.

V každém případě, jestliže někam vyrážíte se svými ratolestmi – přejeme nejenom šťastnou cestu, ale hlavně pevné nervy…

Doporučené články